Slekt1

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home
Nyhetsbrev #28
Subject: Nyhetsbrev #28
Send date: 2010-06-08 23:42:12
Issue #: 25
Content:
 
.
1

Hei [NAME]

slektslitteratur uten slektsnavn?

Slekt1 legger stadig inn nye slektsbøker og artikler i oversikten over slektslitteratur. Informasjonen er primært hentet fra søk i bibliotekkataloger, men disse er ikke alltid like tydelig på hvilke slekter som blir omtalt. Slekt1 trenger derfor din hjelp til å "rydde opp" blant de bøkene som ikke er plassert i en egen kategori (etternavnsoversikten). Disse finner du nederst på siden under menypunktet "slektslitteratur". I skrivende stund er det rundt 110 bøker/artikler av nærmere 3000 som fortsatt ikke er knyttet opp mot et eget slektsnavn.

Gå til oversikten over slektslitteratur


Les mer...

"Andøy bygdebok - Gård og slekt : del 5" lanseres i dag

Dette er bygdebok nummer 6 fra Andøy og nummer 12 fra bygdebokforfatteren Johan Borgos. Slekt1 har vært så heldig å få tak i navneregisteret fra boka, som inneholder over 3000 navn, det finner du i katalogposten her på Slekt1.


Les mer...

Beregne slektskap

Nettstedet wolframalpha er ganske underholdene for en slektsforsker. Det gir deg svar på slektsskapet ditt til forskjellige slektninger. Bildet, viser for eksempel slektskapet "ditt" til din fars kusine.

I tillegg til å tegne opp hvordan dere er beslektet, regner nettstedet også ut hvor sterkt slektskapet deres er. Mens du er "25%" beslektet med din farfar er du 3,125% beslektet med din fars kusine.

Nettstedet er engelsk og man må derfor søke på engelsk. Er man usikker på hva en slektsbetegnelse er på engelsk, finnes det en rekke ordbøker på nett, f.eks. tritrans.net.


Les mer...

Markedsplassen på Slekt1

Er det en slekts- eller bygdebok du gjerne skulle ha tak i? Kanskje du gjerne skulle ha solgt en bok? På Markedsplassen til Slekt1 kan du annonsere for dette helt gratis.

Alle annonser blir liggende et helt år, med mindre du selv velger å fjerne annonsen. De siste annonsene blir dessuten synlig, helt nederst, på alle sidene til Slekt1.

Dette er en tjeneste som kun gjelder for privatpersoner, er du derimot forhandler av en slekts- eller bygdebok kan du også annonsere boka på Slekt1 helt gratis. Informasjon om dette blir da lagt ved den aktuelle katalogposten, som også vil være å finne i Slekt1 bokhandel. Ønsker du enda mer profilering kan kanskje en reklamebanner være noe for deg?

Ta kontakt for mer informasjon!


Les mer...

Skilsmisser – en kommende hodepine?

 Bilde: Banjo_d

Alle vet at folk i dag har lettere for å ta ut skillsmisse enn tidligere, kan dette bidra til å gjøre jobben for slektsforskeren verre i fremtiden?


Les mer...

Det endeløse arbeidet fortsetter

Egentlig er vel ikke arbeidet så endeløst, selv om det av og til føles slik. Det finnes en rekke bygdebøker og enda flere slektsbøker/artikler rundt omkring i norske bibliotek, arkiv og private hjem.


Les mer...

 

Dine abonnement:

 

1
.




Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)

Search directories

Search for:



Select Category

Search Slekt1


Slekt1 in numbers

  • 12555 entries
  • Today: 0
  • This week: 19
  • This month: 535

Newsletter