Hei [NAME]
Med et 14 mot 5 stemmer, vedtok kommunestyret i Sandøy kommune å legge ned arbeidet med gårds- og slektshistorien. For forfatter Randi Kristin Strand, betyr det en brå slutt som bygdebokforfatter for kommunen.
Opprinnelig var det planlagt 3 bind av bygdebøkene fra Sandøy, men etter forslag fra høyre blir det foreløpig ingen. Totalt 800 000 kroner sparer dermed kommunen på å stanse det første bindet av det ventede bygdeverket. Les mer i Sunnmørsposten
Ingen bygdebokforfattere har vel tidligere fått føle konsekvensene av å omtale nyere bygdehistorie i like stor grad som Harald Langmyr. Hans bok "Nok innmark til ei ku" har ført han helt opp til høyesterett og tappet han for rundt 160.000 kroner, etter sine runder i rettsvesenet.
Det hele startet da hans ekskone stevnet han for å ha utlevert hennes privatliv i bygdeboken. Tingretten i Aust-Agder stanset boken midlertidig, for deretter å frifinne Harald Langmyr på alle punkter. Ekskona anket og Langmyr tapte deretter i lagmannsretten. Etter noe forsinkelse blir det på nyåret klart for en ny rettsrunde, denne gangen i Høyesterett. Foran den kommende rettsrunden har det blitt klart at bygdebokforfatteren nå får innvilget fri rettshjelp for å dekke utgiftene.
29. november ble tredje bind ut av Skiptvets bygdebøker lansert ved julegrantenningen. I tillegg var det en ekstralansering ved historielagets førjulsmøte i Vonheim den 7. desember. Bind 3, er som de tidligere, skrevet av Magne Berggren.
Siste bind ut omfatter gårdsnumrene 18-31, med gårdene Berg nordre, Haug søndre, Gjerstad, Sperstad, Åmot søndre, Åmot nordre, Hol, Karterud nedre, Toen, Berg østre, Bogen, Berg vestre, Unnestad og Målen. Bygdebokverket er planlagt i 6 bind og neste bind er ventet sommeren 2011. Her finner du flere bygdebøker fra Østfold
Torsdag i forrige uke kom det etterlengtede førstebindet av Fræna Gard og Slekt ut, boka tar for seg nordre og søndre Bjørnsund (Gnr. 1 og 2). Boka er på 757 sider og har i overkant av 700 bilder pluss flyfoto og kart, bakerst i boka er det et eget navneregister med mer enn 6000 navn. Bygdebokverket er nå på 3 bøker, bind 2 og 3 kom ut i henholdsvis 2004 og 2007.
Bind 2 og 3 er skrevet av Johan Julnes, men da bind 1 skulle skrives falt det seg naturlig å spørre Arve Hammerøy. Hammerøy har i omtrent 30 år drevet aktivt med lokalhistorie fra Bjørnsund. For å kjøpe denne boken, sjekk ut Bokhandelen!
Se flere bygdebøker fra Møre og Romsdal
Hugo Køhlers etterkommere i Norge, har fått avslag fra Habsburgerslekten i Østerrike på spørsmålet om å åpne graven til erkehertug Johan Orths foreldre. Men ifølge slektsforsker Jan Frode Johansen fra Lindesnes, som er engasjert av et par etterkommere, har de ikke tenkt å la seg stoppe av dette.
Siste innholdsfortegnelser:
Os i Østerdalene
Hemneboka : ei bygdebok for Hemne prestegjeld bind 2
Hemneboka : ei bygdebok for Hemne prestegjeld bind 1 del 2
Hemneboka : ei bygdebok for Hemne prestegjeld bind 1 del 1
Bygdabok for Lom bind 4
Bygdabok for Lom bind 3
Bygdabok for Lom bind 2
Bygdabok for Lom bind 1
Bygdebok for Os : bygda og folket bind 2
Bygdebok for Os : bygda og folket bind 3
Dine abonnement:
Like on Facebook
Input to the toolbar?